SALOU VALORA LA CREATIVITAT I EL TALENT DEL JOVENT DEL MUNICIPI, EN LA XVIII EDICIÓ DELS PREMIS 30 D’OCTUBRE

La regidoria de Serveis Culturals ha lliurat aquesta tarda els premis a les categories de fotografia, arts plàstiques, audiovisuals i literatura

La regidoria de Serveis Culturals de l’Ajuntament de Salou, sota la direcció del regidor Xavier Montalà, ha dut a terme avui dimarts a la tarda el lliurament de guardons de la XVIII edició dels Premis 30 d’Octubre a la creativitat infantil i juvenil, en la què hi han participat uns quatre-cents nens i nenes del municipi, d’entre 6 i 21 anys.  La presentació de l’acte ha anat a càrrec de Jordi Vinyoles.

En el decurs de l’acte, al qual hi ha assistit l’alcalde de Salou, Pere Granados, s’han donat a conèixer els guanyadors i guanyadores de les quatre modalitats que concorren: literatura -llengua catalana i castellana, i llengua anglesa-; arts plàstiques, fotografia i audiovisuals, en diverses categories.

Aquests grups són els següents: Categoria A, de cicle inicial (1r i 2n de primària); Categoria B, de cicle mitjà (3r i 4t de primària); Categoria C, de cicle superior (5è i 6è de primària); Categoria D, 1r i 2n d’ ESO (ensenyament secundari obligatori); Categoria E, 3r i 4t d’ ESO (ensenyament secundari obligatori); I Categoria F, 1r i 2n de Batxillerat i Cicles Formatius.

Entre els guanyadors/es, s’han lliurat els següents premis: en les categories A i B, 5 bicicletes, 5 patinets, 2 lots de contes i 2 lots de colors. En les categories C i D, 7 tablets, 7 smartwatches i 5 altaveus. I en les categories E i F, s’han repartit un total de 5.500 euros.

Cal recordar que, des de la primera edició, hi han participat ja 7.250 alumnes, que s’han endut un total de 73 bicicletes; 69 patins en línia, patinets; 36 lots de contes; 36 lots de colors; i 123 llibres electrònics, smartwatches, minicadenes, auriculars, altaveus i reproductors de mp3.

L’alcalde Pere Granados ha felicitat tots els/les finalistes i ha agraït la important col·laboració i la tasca diària de tots els professors i professores de les escoles i instituts de la ciutat. El batlle ha assenyalat que “amb aquests premis, volem commemorar la data en què va néixer Salou com a municipi, posant en valor el talent i la creativitat dels joves de casa nostra”, i ha afegit que “des de l’Ajuntament, estem molt contents i satisfets perquè, veritablement, tenim un nivell molt alt, i això significa que estem sembrant per recollir un gran futur”. “Perquè el futur sou vosaltres, els joves”, ha manifestat Granados.

En aquest sentit, l’alcalde de Salou s’ha adreçat als nens i nenes i joves de l’auditori animant-los a seguir estudiant i treballant, ja que “en definitiva, estem construint un gran Salou i vosaltres sou la peça clau d’aquest futur i de la garantia d’una societat cada vegada millor”.

Tot seguit, el batlle, acompanyat del regidor de Serveis Culturals, Xavier Montalà, han lliurat els premis als guanyadors i guanyadores de l’edició d’enguany.

Modalitat de Fotografia (Categories D, E i F – de 12 a 21 anys)

El jurat de la modalitat de fotografia ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà, i format pels creatius de fotografia David López i Elena López, i el fotògraf professional Francesc Torres.

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

1r Premi GRUP D: a l’obra “Temple”, de l’autor Aryan Satia Kalra

2n Premi GRUP D: a l’obra “Comiat al sol” de l’autora Paula Vicente Blanquez

3r Premi GRUP D: a l’obra “Final del dia” de l’autor Nil Corral Solà

 

1r Premi GRUP E: a l’obra “Bolera”, de l’autora Nerea Tejero Fernández

2n Premi GRUP E: a l’obra “Solitud entre vies”, de l’autora Maria Cabrera Carceller

3r Premi GRUP E: a l’obra “Mar de núvols”, de l’autor Joel Rojas Llauradó

 

1r Premi GRUP F: a l’obra “Fugaç”, de l’autora Elena Aguirre Molina

2n Premi GRUP F: a l’obra “En la Mirada”, de l’autora Lucía Griso Terribas

El tercer premi del GRUP queda desert segons la deliberació del jurat

 

Modalitat d’Arts Plàstiques (Categories A, B, C, D, E i F – de 6 a 21 anys)

El jurat de la modalitat d’arts plàstiques ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format per Montserrat Martínez (especialista en arts plàstiques a l’INS Jaume I); Helena Roca Mir (Estudis en Grau de Disseny i Belles Arts); Maria Victoria Romero Forn (Grau de Belles Arts); Lucía Rodríguez Carbajal (Estudis en Grau de Disseny); Maria Domènech Masdeu (Tècnic superior en Il·lustració i Maquillatge Artístic); i Clara Tremosa Marsal (Estudis en Grau de Disseny i Creació digital).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

1r Premi GRUP A: a l’obra “Arbres ”, de l’autor Gorka Sánchez Fernández

2n Premi GRUP A: a l’obra “Sóc jo?”, de l’autor Óliver Carrillo Xifré

3r Premi GRUP A: a l’obra “Buho”, de l’autor Mark Hornet.

 

1r Premi GRUP B: a l’obra “El emperador de gatulàndia”, de l’autora Minerva Otiña

2n Premi GRUP B: a l’obra “Blau”, de l’autor Marc Villalba Palomino

3r Premi GRUP B: a l’obra “El Guerrer de la estrella”, de l’autor Mohamed Bousouaret el Ouardy

 

1r Premi GRUP C: a l’obra “Ulls de gat”, de l’autor Andrey Popov

2n Premi GRUP C: a l’obra “Viaje a lo desconocido”, de l’autora Gianna Biasoni

3r Premi GRUP C: a l’obra “El sueño”, de l’autor Hugo Martin Martos

 

1r Premi GRUP D: a l’obra “El reflex d’un sentiment”, de l’autora Anna Aliagas Càceres

2n Premi GRUP D: a l’obra “Aquarel·les trencades”, de l’autora Laia Vatin Colom

3r Premi GRUP D queda desert segons la deliberació del jurat.

 

1r Premi GRUP E: a l’obra “Batman vs Superman”, de l’autor Jordi García Jiménez

2n Premi GRUP E: a l’obra “Teddy”, de l’autora Vera Martorell Culebradas

3r Premi GRUP E: a l’obra “Temps que mata”, de l’autor Alexandre Font Saprykin

 

1r Premi GRUP F: a l’obra “Dualitat”, de l’autora Zaida Garcia Robles

2n Premi GRUP F: a l’obra “Nebulosa”, de l’autor Mateo Rios Crespo

3r Premi GRUP F: a l’obra “Síndrome D’Stendhal”, de l’autora Sofia Ruiz Juli

Menció especial GRUP F: a l’obra “Choose your destiny”, de l’alumna Carla García Castelló

 

Modalitat d’audiovisuals (Categories E i F – de 6 a 21 anys)

El jurat de la modalitat d’audiovisuals ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format pels creatius d’audiovisuals David López i Elena López; i el fotògraf professional Francesc Torres.

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

La categoria E queda deserta de premis

 

1r Premi GRUP F: a l’obra “Aquello que el cine fue”, de l’autor Alejandro De Cos Román

El segon premi de la categoria F queda desert.

3r Premi GRUP F: a l’obra “Todo muere”, de l’autora Lucía Griso Terribas

Modalitat de literatura – Llengua Catalana i Castellana (Categories A, B, C, D, E, i F – de 6 a 21 anys)

El jurat de la modalitat de literatura ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format per Maria Ángeles Fernández (Mestra) ; Montserrat Rubinat (Mestra); Carme Arévalo (Mestra); Marisol Solano Làzaro (Responsable del Servei de Normalització Lingüística de Salou); Maria Victòria Domingo Masdéu (Bibliotecària Municipal de l’Ajuntament de Salou); Inés Muñoz Suescun (Professora de Llengua i Literatura a l’INS Marta Mata); Bárbara Fernández Esteban (Escriptora); Ana Belén Rodriguez Ros (Escriptora); i Teresa Clavé Fabra (Tècnica de Comunicació a l’Ajuntament de Salou).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

1r Premi GRUP A: a l’obra “La mofeta Tiga i el llop”, de l’autora Jana Martí Llop

2n Premi GRUP A: a l’obra “El panda Noa”, de l’autora Judit Soria Soria

3r Premi GRUP A: a l’obra “El pingüí perdut”, de l’autora Noemí Castellanos Crespo

Menció especial GRUP A: a l’obra “El cavall perdut”, de l’autora Carmen Giménez Argüelles

 

1r Premi GRUP B: a l’obra “Carlota i el sol”, de l’autora Alba Rodrigo Iranzo

2n Premi GRUP B: a l’obra “El misteri de les piràmides d’Egipte”, de l’autor Aitor Gómez Moreira

3r Premi GRUP B: a l’obra “La gran història de Salou”, de l’autor Marc Raluy Hubet

Menció especial GRUP B: a l’obra “En un altre món”, de l’autor Nil Bujalance Aragón de l’Escola Vora Mar

 

1r Premi GRUP C: a l’obra “Sant Jordi, la princesa i el dragon-net dels nostres dies”, de l’autora Veniana Petkova

2n Premi GRUP C: a l’obra “Mare”, de l’autora Natalia Moncada Navarro

3r Premi GRUP C: a l’obra “Unes vacances sorprenents”, de l’autora Pau Melero Fernández

 

1r Premi GRUP D: a l’obra “Los supervivientes”, de l’autora Ana Maria Mihae Ghita

2n Premi GRUP D: a l’obra “El que vaig callar”, de l’autora Nekane Fuentes Teruel

3r Premi GRUP D: a l’obra “Tot té un per què”, de l’autora Noa Marco Bravo

 

1r Premi GRUP E: a l’obra “Atrapada en el tren”, de l’autora Claudia Martínez Navarro

2n Premi GRUP E: a l’obra “Tiempo”, de l’autora Ada Codina Hernández

3r Premi GRUP E: a l’obra “Històries de vagó”, de l’autor Miguel Hidalgo Caparròs

Menció especial GRUP E: a l’obra “Miradas”, de l’autor Miquel Badia Pàmies

 

1r Premi GRUP F: a l’obra “Sakura La Bruixa”, de l’autor Marcos Ortiz Martínez

2n Premi GRUP F: a l’obra “Coloms”, de l’autora Cristina Aránega Lorenzo

 

Modalitat de literatura – Llengua Anglesa (Categories  A, C, D, E, i F – de 6 a 21 anys)

El jurat de la modalitat de literatura ha estat presidit pel regidor de l’àrea, Xavier Montalà; i format per Ana Maria Nieto Aparicio (Directora de l’Escola Oficial d’Idiomes); Carme Pedròs Bonfill (Directora de la Martina Kids&Us Salou); Marta Paniagua (Directora de l’Escola Innova); Marina Fernández (Professora de l’Escola Innova); i Natalia Salgado (Professora i traductora de l’Escola Innova).

Els guanyadors i guanyadores han estat els següents:

1r Premi GRUP A: a l’obra “Meowy the cat”, de l’autora Clara Fernàndez

2n Premi GRUP A: a l’obra “The Spy Clown”, de l’autora Nadia Mesaglio Martínez

Menció especial del GRUP A a l’obra “The Three Little Mice and the Big, Hungry and Furious Cat”, de l’autor Victor Farrés Gracia

 

1r Premi GRUP C: a l’obra “The Mistery of the missing socks”, de l’autora Laura Collins Escortell

2n Premi GRUP C: a l’obra “Friendship”, de l’autora Nerea Heredia Morales

 

1r Premi GRUP D: a l’obra “Adventure in the jungle”, de l’autora Sofia Ortega Loguinova

2n Premi GRUP D: a l’obra “Amythekitty”, de l’autora Mar Esteban Carbonell

3r Premi GRUP D: a l’obra “Will robots be the new workers?”, de l’autora Núria Irma Capatina

 

1r Premi GRUP E: a l’obra “Tracks of a farewell”, de l’autora Laura Belmonte Velasco

2n PREMI GRUP E: a l’obra “I fell in Love”, de l’autor Oriol Calabuig García

3r PREMI GRUP E: a l’obra “Wartime childhood”, de l’autora Jessica López Gonçalves

 

Menció especial del Grup F: a l’obra “Football Love”, de l’alumne Javier Vaquer Vic

 

Tots els/les alumnes finalistes han rebut un obsequi i un llapis de memòria amb l’edició del llibre en digital que recull les obres/ treballs premiats i mencions d’honor d’aquesta divuitena edició. Cal recordar que els centres educatius rebran els diplomes de dits alumnes per repartir-los.

Un cop finalitzat l’acte de lliurament, les persones assistents han pogut gaudir de la inauguració de l’exposició de totes les obres dels guanyadors/es i finalistes d’aquesta 18ena edició dels premis, que romandrà oberta durant uns quinze dies, aproximadament.